Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Podczas karmienia pacjent powinien być ułożony w pozycji półsiedzącej, z tułowiem uniesionym o ok. 45°. Jeżeli nie jest to możliwe, należy unieść głowę pacjenta i podeprzeć ją poduszkami. U osób otyłych, które mają założoną gastrostomię, należy unikać pozycji na lewym boku ze względu na możliwość przeciekania przetoki.
Zależy to od wytycznych producenta zastosowanej diety, a informacja ta znajduje się na jej opakowaniu. Pacjent lub jego opiekun otrzyma odpowiednie instrukcje od pielęgniarki podczas pierwszej wizyty szkoleniowej.
W przypadku opakowań Optri zastosowanych przez producenta diet przemysłowych Nutricia, po podłączeniu butelki do zestawu do żywienia dojelitowego (przy zachowaniu higieny, stosowanie w systemie zamkniętym) czas podawania produktu nie może przekroczyć 24 godzin od pierwszego otwarcia opakowania. W przypadku usunięcia nakrętki (stosowanie w systemie otwartym) czas podawania produktu nie może przekroczyć 8 godzin. Po pierwszym otwarciu opakowania (przebita folia, odłączony zestaw do żywienia dojelitowego) produkt należy przechowywać w lodówce, w zamkniętej butelce, nie dłużej niż 24 godziny.
Zgłębnik nosowo-żołądkowy lub nosowo-jelitowy (wykonany z poliuretanu lub siliconu) ma żywotność ok. 6 tygodni. Po tym czasie zgłębnik należy wymienić na nowy lub założyć gastrostomię (jeśli odżywianie drogą dojelitową jest planowane na dłuższy czas). Nie należy zbyt długo (ponad 6 tygodni) stosować zgłębników przeznosowych ze względu na ryzyko powikłań (odleżyny w nozdrzach, podrażnienie, refluks). Żywotność gastrostomii jest zależna od wielu czynników. PEG na ogół ma żywotność do 2 lat. G-Tube (gastrostomia z balonikiem) należy wymienić co 3–6 miesięcy.
Jeżeli uszkodzony został materiał, z którego wykonany jest zgłębnik, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza prowadzącego z poradni Nutrimed/Stomed/Promedica w celu wymiany na nowy. Nie należy podawać zarówno diety jak i płynów do uszkodzonego zgłębnika, należy zastosować się do wskazówek lekarza/pielęgniarki.
Zachowaj spokój. Założenie nowego zgłębnika musi nastąpić jak najszybciej, ponieważ przetoka natychmiast zaczyna się zamykać. Jeśli przetoka się zamknie, może być konieczne ponowne jej wykonanie, przed założeniem nowej gastrostomii.
- Jeżeli nie zostałeś przeszkolony, jak zakładać gastrostomię, NIE PRÓBUJ tego robić sam.
- Jeżeli zostałeś przeszkolony, zgromadź wszystkie niezbędne akcesoria i postępuj wg wskazówek.
Jeśli nie posiadasz niezbędnego wyposażenia i nie zostałeś przeszkolony, postępuj wg wskazówek poniżej:
Przyłóż do przetoki jałowy opatrunek z gazy, aby uniknąć wyciekania treści żołądka na skórę i ubrania. Jeśli jej nie posiadasz, użyj kilku złożonych razem gazików.
Jeżeli pacjent odczuwa ból i może stosować leki przeciwbólowe – należy je podać.
Skontaktuj się z opiekującą się Tobą pielęgniarką z Nutrimedu, Stomedu, Promedica. Wytłumacz dokładnie, co się stało.
Jeżeli wizyta domowa jest niemożliwa, konieczna będzie wizyta w najbliższym szpitalu. Jeśli nie ma on wyposażenia niezbędnego do wymiany zgłębnika lub przeszkolonego personelu, wtedy konieczna będzie wizyta w szpitalu, w którym ostatnio zakładano zgłębnik.
Zadzwoń do szpitala i powiadom lekarzy, że pojawisz się w celu wymiany gastrostomii. Podaj rodzaj i rozmiar zgłębnika, który jest założony. To pozwoli przygotować się szpitalowi i zgromadzić odpowiedni sprzęt oraz przeszkolony personel. Powiadom szpital, że zgłębnik musi zostać wymieniony jak najszybciej, aby przetoka nie zdążyła się zamknąć.
O wymianie dostępu powiadom lekarza prowadzącego, aby mógł dopasować termin następnej wymiany.
Zamów nowy, zapasowy zgłębnik typu G-TUBE, na wypadek podobnej sytuacji.