Dla Rodzica
- Kiedy żywienie dojelitowe może pomóc Twojemu dziecku?
- Decyzja o rozpoczęciu żywienia dojelitowego
- Materiały dla najmłodszych, które w przyjazny sposób oswajają temat żywienia dojelitowego
Kiedy żywienie dojelitowe może pomóc Twojemu dziecku?
Żywienie dojelitowe może być zalecone dzieciom z różnymi dolegliwościami i schorzeniami. Najczęściej wymieniane są:
- problemy w obrębie jamy ustnej, przełyku lub żołądka;
- problemy z przełykaniem lub ssaniem, co naraża na ryzyko zadławienia i dostania się pokarmu do płuc;
- trudności w spożyciu odpowiedniej ilości jedzenia potrzebnego do pokrycia zalecanego dziennego spożycia.
Dzieci karmione dojelitowo mimo różnych problemów zdrowotnych łączy jedno – nie są w stanie spożywać odpowiedniej ilości pokarmu w sposób doustny.
Właściwe odżywanie wspomaga odpowiedni rozwój i wzrost Twojego dziecka, a w niektórych przypadkach może przyspieszyć jego powrót do zdrowia. Co więcej, właściwe odżywianie sprzyja pozytywnej odpowiedzi organizmu na zastosowane leczenie. Jeśli Twoje dziecko, z różnych przyczyn, od pewnego czasu nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników odżywczych, może być narażone na niedożywienie*. Powodem może być między innymi utrudnione przełykanie, nietolerancja żywności podawanej doustnie czy niemożność skutecznego przyswajania spożywanych pokarmów. Przerwa w dostarczaniu odpowiedniej ilości substancji odżywczych może doprowadzić do problemów zdrowotnych i zakłócić harmonijny rozwój.
Żywienie dojelitowe jest zalecane, by pomóc pacjentowi w otrzymywaniu odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Zastosowane u dzieci wspomaga ich optymalny wzrost i rozwój. Chociaż perspektywa żywienia dojelitowego początkowo może budzić wiele obaw i emocji, to decyzja o jego rozpoczęciu często opisywana jest przez rodziców jako słuszna czy nawet zbawienna. W dłuższej perspektywie żywienie dojelitowe może znacznie podnieść jakość życia Twojego dziecka w porównaniu z okresem, w którym brakowało mu odpowiedniej ilości składników odżywczych.
* Niedożywienie – deficyt składników odżywczych następujący wskutek braku pokarmu lub braku możliwości jego przyswajania.
Decyzja o rozpoczęciu żywienia dojelitowego
Każdy rodzic chce dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Jedną z pierwszych czynności, która w niemal intuicyjny sposób pozwala wyrazić bezwarunkową miłość, jest karmienie. Z tego powodu zalecenie żywienia dojelitowego może powodować mieszane uczucia. Pojawiają się obawy, że rodzic utraci więź, którą między nim a dzieckiem, tworzy możliwość karmienia.
Co więcej, żywienie dojelitowe może być tylko jednym z wielu wyzwań, którym rodzic wspólnie z dzieckiem muszą stawić czoła. To naturalne, że na początku sytuacja ta może wydawać się przytłaczająca.
Kiedy czegoś do końca nie rozumiemy, czujemy niepokój i zniechęcenie. W tym wypadku możemy mieć również wiele pytań dotyczących wpływu żywienia dojelitowego na zdrowie dziecka i funkcjonowanie reszty rodziny. Czy jest bezpieczne? Na czym polega? Czy poradzimy sobie z żywieniem dojelitowym sami w domu?
Odpowiednie wsparcie, wskazówki i informacje dotyczące żywienia dojelitowego mogą Ci pomóc w uzyskaniu wiedzy potrzebnej do zrozumienia i zaakceptowania decyzji o rozpoczęciu żywienia dojelitowego u Twojego dziecka.
Skontaktuj się z naszą infolinią medyczną, odpowiemy na Twoje pytania: 801 358 808
Na stronie https://pelnaporcjaopieki.pl/wyzwania-zywieniowe/zywienie-dojelitowe/ znajdziesz przydatne informacje oraz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wątpliwości rodziców i opiekunów.
Tu sprawdzisz zasady kwalifikacji pacjentów do poradni żywieniowej, jeśli podjąłeś już decyzję o rozpoczęciu żywienia dojelitowego u Twojego dziecka i posiadasz skierowanie.
Materiały dla najmłodszych, które w przyjazny sposób oswajają temat żywienia dojelitowego
Animacja „Przygody Pandy Wandy i rurki Julki”
„Tygrysek Borysek i jego przyjaciele w ogrodzie”
Ogród Tygryska Boryska to miejsce doskonałej zabawy! W książeczce znajdują się zagadki i kolorowanki.
„Panda Wanda i rurka Julka na wakacjach”
Poznaj Pandę Wandę i jej wakacyjne przygody! W książeczce znajduje się kolorowanka i zagadki dla najmłodszych.